Gniazdo na ośrodku M 3 / II sezon 2023

Re: Gniazdo na ośrodku M 3 / II sezon 2023

Postautor: Zula » 03 wrz 2023, 19:15

.
..........W gnieździe Klesi i Oskara pusto. :)
W ciągu dnia nie zaobserwowałam, aby bociany pojawiały się w swoim domu, znaczy to, iż para Klesia i Oskar odfrunęła na południe :!:

……....Obrazek

……....Obrazek

........Gniazdo na wolierze również puste, młody bocianek również podążył na zimowisko. :cool:

……....Obrazek


……………...…....> Bezpiecznych lotów kochane bocianki <

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9010
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Re: Gniazdo na ośrodku M 3 / II sezon 2023

Postautor: Zula » 04 wrz 2023, 18:45

.
……........................* Czas pożegnania *

....................Sezon 2023 w gnieździe Klesi i Oskara dobiegł końca :!:

W dniu wczorajszym 3 września 2023 roku, para gospodarzy gniazda M-3 zlokalizowanego na terenie ORDZ Klekusiowo opuściła gniazdo udając się na daleką migrację :!:

Tegoroczny sezon zaczął się 4 kwietnia, w dniu powrotu z zimowiska Oskara. :P
15 kwietnia u boku gospodarza gniazda pojawiła się zaobrączkowana bocianica, posiadająca na lewej nodze ELSĘ, na prawej nodze zieloną obrączkę plastikową.
Odczyt obrączek wskazywał, iż jest to bocian zaobrączkowany w Klekusiowie i stwierdzono, że jest to Sierpka - bocian, który pojawił się w Klekusiowie w 2021 roku, po wyleczeniu odfrunął, ponownie powrócił do Klekusiowa w sierpniu 2022 roku, pozostał na zimę i często odwiedzał gniazdo M-3.
W połowie maja, kiedy para wysiadywała już pięć jajek, "wybuchła bomba" … okazało się, że partnerką Oskara nie jest Sierpka, lecz bocian wykluty 16 maja 2020 roku, jako czwarte pisklę w gnieździe Kropeczki i Klekusia. :shock:
..........Klesia, bo tak zostało trochę zmienione jej imię /wcześniejsze Lesio/ dla upamiętnienia naszego wspaniałego Klekusia, po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym sezonie po dwóch latach spędzonych na południu, przebywała w Klekusiowie całe lato, po czym podążyła na zimowisko, by w tym roku powrócić ponownie i założyć w Klekusiowie nieopodal swojego rodzinnego domu własną rodzinę.
To niezwykłe wydarzenie, jakiego nie odnotowano nie tylko w historii Klekusiowa, ale na przestrzeni wielu lat w żadnym innym miejscu.
W takiej sytuacji widzimy, jak ważne jest obrączkowanie bocianów.
Niewiarygodna sytuacja, w dwóch gniazdach na terenie Klekusiowa bociany z jednej rodziny, w gnieździe głównym M-1 Kropeczka, w gnieździe M-3 Klesia, czyli matka i córka :!: :o

……....Obrazek

……....Obrazek

……….Obrazek

To nie koniec wyjątkowych wydarzeń w tym gnieździe. Z pięciu złożonych jajek wykluło się pięć piskląt, najmłodsze niestety odeszło, czwarte w kolejności klucia zostało zabrane z gniazda i z uwagi na problemy zdrowotne dorastało w ORDZ Klekusiowo.
Para odchowała jednak piątkę piskląt, bowiem Klesia i Oskar zostali "rodzicami adopcyjnymi" dla dwójki piskląt ze szczytnickiego gniazda, jednym był usunięty przez Czesię i uratowany maluszek, drugim mający problemy z oddychaniem, wyleczony bocianek. :D
Młoda bociania mama Klesia i jej partner Oskar okazali się cudownymi rodzicami, wszystkie młode bociany odfrunęły na zimowisko. :P

……....Obrazek

……....Obrazek

……….Obrazek

W końcowym etapie dorastania piskląt, kiedy zaczynały się pierwsze loty młodych bocianków, do gniazda przyfrunął jeszcze szósty pisklak, który dorastał na gnieździe na wolierze.

……….Obrazek

……….Obrazek


……......................….> Lećcie bocianki bezpiecznie <

….........….> Klesiu i Oskarze do zobaczenia wiosną 2024 <

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9010
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Re: Gniazdo na ośrodku M 3 / II sezon 2023

Postautor: Zula » 15 wrz 2023, 12:25

.
………….…..................................* SEZON 2023 / II *

………....................* NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA *


..........* 4 kwietnia - powrót Oskara z zimowiska :arrow: https://youtu.be/9QYlNRT0qTg

……....Obrazek


* 15 kwietnia – Oskar z partnerką /Sierpka/ - Klesia :arrow: https://youtu.be/vxjK1c_Ma6k
# z początkiem sezonu przekaz z gniazda był możliwy jedynie wówczas, gdy kamera z gniazda Kropeczki i Kleksa została przekierowana, w związku z czym podgląd nie był systematyczny i wiele wydarzeń, jak się potem okazało bardzo istotnych umykało.
15 kwietnia u boku Oskara przebywała samica, a odczyt tylko końcowych cyfr zielonej obrączki okazał się błędem, bowiem taki sam numer widniał na obrączce innego bociana, który zimował w Klekusiowie, więc stwierdzono, że to ten ptak jest partnerem Oskara, a była to Sierpka.

……....Obrazek


* 23 kwietnia w gnieździe pary zaczęły pojawiać się jajka :)

#* 23 kwietnia – pierwsze jajko :arrow: https://youtu.be/2kA11gbVVlc
** 25 kwietnia – drugie jajko :arrow: https://youtu.be/s-crG7QjEnI
*** 27 kwietnia - trzecie jajko
**** 29 kwietnia – czwarte jajko
***** 1 maja – pięć jajek pokazane 3 maja :arrow: https://youtu.be/DkSnPaBT6sA

……....Obrazek


* 17 maja – partnerką Oskara jest Klesia :!: :!:

# Gniazdo M-3 znajduje się na terenie ORDZ Klekusiowo, w jego otoczeniu przebywają niepełnosprawne bociany i niektóre z nich po raz pierwszy w tym roku dobrały się w pary i przystąpiły do lęgów, zasiedlając znajdujące się na łące niskie gniazda.
Z uwagi na stworzenie tym parom jak najbardziej bezpiecznych i spokojnych warunków do wysiadywania, inne niepełnosprawne bociany przeprowadzone zostały na czas lęgu do woliery, pozostały tylko lotne ptaki, dlatego też dopytywałam Gospodarza o udostępnienie informacji, które z fruwających ptaków zostały na łące.
Tak oto okazało się, że to nie Sierpka jest partnerką Oskara, lecz … odczyt obrączek partnerki wskazywał, iż ich właścicielem jest bocian wykluty 16 maja 2020 roku w gnieździe Kropeczki i Klekusia, który w ubiegłym sezonie po dwóch latach spędzonych na południu po raz pierwszy pojawił się w Klekusiowie, a pod koniec sezonu podjął migrację na zimowisko. Bocianem tym był K-Lesio, którego imię zostało nieco zmienione dla upamiętnienia naszego niezapomnianego Klekusia :!: :P
W tym roku ten sam bocian powrócił ponownie do Klekusiowa i zadomowił się w gnieździe na terenie ORDZ u boku samotnego Oskara, bowiem jego ubiegłoroczna partnerka Opolka nie powróciła. Tym samym okazało się, że jest to bocianica, a więc jej imię już definitywnie to – Klesia.
To fantastyczna, cudowna i chyba najbardziej zapierająca dech w piersiach wiadomość :!:

……....Obrazek


* 26 maja – pierwsze pisklę :arrow: https://youtu.be/Mx-IWAvSJV0
* 27 maja – drugie pisklę
* 28 maja – trzecie pisklę :arrow: https://youtu.be/fUuR6J9V8i8
* 30 maja – czwarte pisklę :arrow: https://youtu.be/fut92tnozAo
* 1 czerwca – piąte pisklę :arrow: https://youtu.be/2NEQrRQSg1c

……....Obrazek


* 12 maja – trzy bocianiątka w gnieździe Klesi i Oskara :arrow: https://youtu.be/Q-xzzKFhjsE

# Dwa najmłodsze bocianiątka odstawały wielkością od starszej i o wiele większej trójki i słabły.
12 maja zostały zabrane z gniazda, jeden niestety już nie żył, drugiemu zaaplikowano kurację wzmacniającą.
Pisklaczek przebywał w specjalnie sporządzonym gniazdku, podobnie jak inne uratowane maluszki, między innymi z gniazda w Szczytnicy
:arrow: https://youtu.be/AhkjxaTQnC0

……....Obrazek


* 16 czerwca – pięć bocianiątek pod opieką Klesi i Oskara, adopcja dwójki piskląt ze szczytnickiego gniazda :arrow: https://youtu.be/GL3c70MG8nY

# To druga bociania para w Klekusiowie, która stała się rodzicami zastępczymi dla piskląt.
Klesia to młodziutka bociania mama, tegoroczny lęg, to dla niej pierwsze potomstwo, a jak wiemy przy pomocy wspaniałego partnera Oskara pięknie się spisała odchowując piątkę piskląt.

……....Obrazek


* Imiona dla bocianiątek Klesi i Oskara – Abra, Amaro, Ada, dwójka piskląt z gniazda w Szczytnicy – Amos, Ajka :arrow: https://youtu.be/r84uII0yGGo

……....Obrazek


* 9 lipca – obrączkowanie piątki młodych bocianków :arrow: https://youtu.be/UJDwt1wEBSg

……....Obrazek


* 9 lipca – sąsiedzkie gniazdo na wolierze :arrow: https://youtu.be/Vagne-xiC9A

# Nieopodal gniazda Klesi i Oskara, na wolierze ptakow drapieżnych powstało specjalne gniazdo dla młodzików odchowywanych na terenie Ośrodka Klekusiowo. Zamieszkały w nim dwa bocianki spod Zielonej Góry, trzeci młodzik w tym gnieździe to najstarszy bocianek z gniazda M-1, Koreczek, który pod koniec czerwca miał problemy z oddychaniem i został zabrany na leczenie. Jego długotrwała terapia nie pozwalała na powrót do swojego gniazda, a tutaj było to bez problemu, bowiem pisklaki te była systematycznie odwiedzane przez gospodarza i Jego pomocników w celu karmienia. :cool:

# Trójka młodych sąsiadów wzbudziła spore zainteresowanie gospodyni gniazda M-3 Klesi, która kilka razy podfruwała i spacerując po wolierze bacznie przyglądała się pisklakom, stwierdziła jednak, iż nie stanowią żadnego zagrożenia jej rodzinie, wszyscy więc żyli w zgodzie.
Od 18 lipca w gnieździe tym pojawił się jeszcze jeden młody bocianek :arrow: https://youtu.be/pHb9RfxByfI

……....Obrazek


* 23 lipiec – szóstka młodzików w gnieździe Klesi i Oskara :arrow: https://youtu.be/Ucma_LbnIT8

# Czwarty lokator gniazda na wolierze jako pierwszy wyfrunął z gniazda i nie zamierzał już do niego powrócić, lecz do wspaniałej rodziny w gnieździe M-3. Klesia i Oskar bez problemu przyjęli młodzika i od tej pory opiekowali się szóstką młodych bocianków. :arrow: https://youtu.be/7WqZDMQR_Ps

……....Obrazek


* 24 – pierwszy lot Amosa – najstarszego młodzika z gniazda Klesi i Oskara :arrow: https://youtu.be/l--rz__KDXs

# W gnieździe zrobiło się dosyć ciasno dla szóstki młodzików i podczas wysokich ćwiczeń przygotowujących do fruwania, najstarszy młodzik Amos, nieco zdmuchnięty silnym podmuchem wiatru wykonał pierwszy lot :)

……....Obrazek


* 2 sierpnia – gniazda puste, wszystkie młode bocianki fruwają :arrow: https://youtu.be/B3R3fGWemDA

# w poszukiwaniu pokarmu, młodziki podążały nie tylko na łąkę, ale chętnie żerowały na polach, gdzie trwały prace żniwne.

……....Obrazek


..........* 22 sierpnia – w gnieździe tylko Klesia i Oskar, młode bocianki w drodze na zimowisko :!:

……....Obrazek


..........* 3 września – para Klesia i Oskar podążyła na południe :!:

……....Obrazek


# Tegoroczny sezon to drugi okres lęgowy w tym gnieździe z gospodarzem Oskarem, któremu partnerowała młoda, trzyletnia bocianica Klesia, a dla niej był to pierwszy sezon i to od razu z "wysokiego c", sezon zakończony wielkim sukcesem. :ugeek:
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż parze tej powierzono obowiązki rodziców adopcyjnych, z czego bociany wywiązały się wzorowo.
Klesia to córka naszej wspaniałej Kropeczki i Klekusia, a więc geny w najlepszym wydaniu. :P


…….....................................….> Wysokich lotów <

…..........…..> Klesiu i Oskarze do zobaczenia wiosną 2024 <

Awatar użytkownika
Zula
 
Posty: 9010
Rejestracja: 14 paź 2011, 20:29

Poprzednia

Wróć do Gniazdo na ośrodku M 3 / II sezon 2023

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość