Krzyżowa

KRZYŻOWA

Postautor: gospodarz » 14 maja 2015, 15:54

....................................NOWE GNIAZDO W POWIECIE BOLESŁAWIECKIM

..........Obrazek

Okoliczni mieszkańcy znają mnie od lat z pasji i działalności na rzecz bocianów i od Nich otrzymałem wiele niepokojących sygnałów, że w miejscowości Krzyżowa - ok. 7 km - od Klekusiowa pojawiła się para bocianów i od dwóch dni budują gniazdo bezpośrednio na słupie energetycznym układając patyki na drutach.

Obrazek Obrazek Obrazek
Bociany w pośpiechu znosiły budulec a ja uznałem, że trzeba natychmiast działać i w błyskawicznym tempie wszystko zorganizować i przygotować. Przy współpracy z firmą TAURON zamontowaliśmy platformę, na którą prawie natychmiast powróciły i już od 7 maja opiekują się pierwszym zniesionym jajkiem.

Obrazek ObrazekObrazek
.........Obrazek

Wiem, że montaż platformy pozostał w sprzeczności z polskimi przepisami o ochronie bociana białego. Przekonany jednak jestem, że w przypadkach takich jak ten należy bezwzględnie montować platformy przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia zagrożenia bocianiego życia, ponadto nie dochodzi do awarii prądu tak bardzo dokuczliwych dla ludności.

Dzisiaj gniazdo prezentuje się bardzo okazale i ok. 8 - 10 czerwca powinny kluć się pisklęta.
Awatar użytkownika
gospodarz

Re: KRZYŻOWA

Postautor: gospodarz » 13 cze 2015, 12:14

W dniu wczorajszym 12-06-2015 skontrolowałem Dronem gniazdo w Krzyżowej. Okazuje się, że wykluło się już jedno pisklę, dwa jaja pozostały jeszcze do wyklucia.
Gniazdo wygląda bardzo ładnie, jest czyste i zadbane. Pisklę wygląda okazale.
Muszę koniecznie jeszcze raz przypomnieć, że jestem dumny i bardzo zadowolony z decyzji jaką podjąłem w sprawie zainstalowania platformy.
Każdy sceptyk i krytykant podjętej przeze mnie decyzji powinien dzisiaj przyznać, że miałem rację. Uważam, że Polskie Przepisy należy korygować do istniejących warunków , potrzeb i możliwości a te zmieniają się z roku na rok.
Gdybym nie zainstalował platformy to na pewno dzisiaj nie cieszylibyśmy się pisklęciem w gnieżdzie bezpośrednio budowanym na drutach elektrycznych.

.........Obrazek
Awatar użytkownika
gospodarz

Re: KRZYŻOWA

Postautor: Danusia » 17 lip 2015, 13:18

.
W Krzyżowej gniazdo nie ma monitoringu stąd nie wiemy jaki był los dwóch pozostałych do wyklucia jaj, ostatecznie doczekaliśmy się jednego dorodnego bocianka, którego kilka dni temu Gospodarz z pomocą pracownika F-my TAURON zaobrączkowali.
"Boguś"- takie imię dostał bocianek jest ostatnim i zarazem najmłodszym bociankiem w powiecie bolesławieckim.
.
.......................................Zdjęcia i informacja przeniesiona z fb bocianybolec.pl
.
..........................Obrazek
.
Awatar użytkownika
Danusia

Wróć do Krzyzowa