Bociany w obiektywie Kisi

Re: Bociany w obiektywie Kisi

Postautor: Kisia » 28 kwie 2013, 10:37

W drodze do Łasku natknęlam się na wiele bocianich gniazd. Jedne były zajęte, inne wyglądały na niezamieszkałe
a były i takie, gdzie miało się wrażenie, że bocian wyleciał tylko na chwilę. Widziałam także nowe platformy dla tych ptaków, może kiedyś spodobają się bocianom. Smutno mi się zrobiło, gdy zamiast oczekiwanego gniada pod Pabianicami, ujrzałam wybudowaną w tym miejscu drogę szybkiego ruchu. A gdzie gniazdo zastępcze...mam nadzieję, że kiedyś w tej okolicy stanie.
Natknęłam się wczoraj na gniazdo usytuowane w niesamowitym miejscu. Bociany uwiły je na trakcji kolejowej. Znajduje ono się we wsi Dobroń. Na gnieździe siedział jeden bociek i nic sobie nie robił z przejeżdżających dołem pociągów.

.........Obrazek Obrazek Obrazek

W tej wsi jest jeszcze inne gniazdo. Jeden z bocianów wysiadywał w nim jaja, drugiego widziałam na pobliskiej łące. Szybko się z niej zerwał i pofrunął do gniazda, ale niestety nie zdążyłam zrobić fotki(zdj 1. poniżej).
We wsi Dobroń Duży jest piękne gniazdo na wysokim i okazałym drzewie. Przebywała w nim para boćków.

W Łasku jest kilka bocianich gniazd. Ja widziałam dwa. Jedno na terenie oczyszczalni(poprzedni post) i jeszcze inne, gdzie zmiast bocianów ujrzałam kosa.
We wsi Chechło Pierwsze jest także gniazdo. Znajduje się na potężnym drzewie i zachwyca swym urokiem. Zauważyłam tutaj parę boćków. Jeden z nich wysiadywał jaja(niewidoczny na fotkach), zaś drugi stał na gnieździe.

Pod Łodzią we wsi Gospodarz , przed domem nad stawikiem także jest gniazdo. Widziałm w nim jednego boćka, drugi był akurat nieobecny. Parę kilometrów dalej dostrzegłam gniazdo, które kiedyś było zasiedlone. Jednak nie pomyślano o obcięciu gałęzi i boćków w nim niestety nie ma(ostatnie zdj.).

..............................Obrazek Obrazek
..............................Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 06 maja 2013, 18:31

Wybrałam się dzisiaj na małą przejażdzkę koło Łodzi z nadzieją na spotkanie z bocianami. Trasa wiodła przez wieś Gospodarz, gdzie poprzednio zastałam w gnieździe boćka wysiadującego jaja. Dzisiaj sytuacja była analogiczna(zdj.1,2). Pojechałam do wsi Guzew. Tutaj gniazdo boćków mieści się na drzewie. Ucieszyłam się, bo siedział w nim jeden z gospodarzy(zdj.3-5), drugi w tym czasie żerował. Po moim odjeździe bociek powrócił do wysiadującej jaja partnerki. Widziałam z oddali jak frunie w tamtym kierunku. Po drodze we wsi Prawda, w miejscu gniazda na drzewie stała platforma, jednak bez mieszkańców. Kolejnym miejscem gdzie spodziewałam się zobaczyć te piękne ptaki były Rydzynki. Na miejscu zastałam jednak trochę zarośnięte i niestety puste gniazdo(zdj.6). W planie miałam do odwiedzenia jeszcze jedną wieś z bocianami - Ciżeminek i nie zawiodlam się, mogłam się tutaj napatrzeć na boćki do woli, ale to już temat na kolejny post :)

Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 06 maja 2013, 19:03

Przed wsią Ciżeminek natrafiłam na rozległe łąki. I jaka była moja radość, gdy na tle soczystej trawy uirzałam żerującego bociana. Bociuś dość żwawo się przemieszczał zajadając się bocianimi przysmakami. Nie podchodziłam do niego bliżej, aby go nie spłoszyć. Mimo że dzieliła nas pewna odleglość ten zwrócił na mnie uwagę. Przystanąl i zaczął mi się przyglądać. Jednak chyba ocenił, że mu nie zagrażam, bo powrócił do poprzednich czynności. W pewnym momencie znalazł w trawie gałazkę i chwytając ją w dziób rozpostarł skrzydła i odleciał do swojego gniazda w Ciżeminku. Podążyłam za nim :)

cdn.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 07 maja 2013, 9:26

Gniazdo boćka znajdowało się we wsi Ciżeminek około kilometra od łąki, na której żerował. Gdy tam dojechałam bocian zdążył ułożyć na nim gałązkę. Stał teraz obok swojej samicy, która wysiadywała jaja i zajmował się toaletą piór. Lokum bocianiej pary usytuowane jest na drzewie, wygląda malowniczo(zdj.1-8).
Na urokliwej brzozie znajduje się kolejne bocianie gniazdo w tej wsi. Jednak nie miałam szczęścia i nie widziałam
w nim bocianów, ale jak mi powiedziano przylatują tutaj(zdj.9).

...Obrazek Obrazek Obrazek

W Ciżeminku powinny być jeszcze dwa gniazda bocianów. Jedno na dachu domu a drugie na kominie. Tego pierwszego nie zlokalizowałam, natomiast ze znależieniem drugiego nie było problemu. Ułatwił mi tę sprawę bociek, który przeleciał nad moim autem. Jakiż on był wielki, niesamowicie wyglądał w locie. Wylądował w gnieździe na kominie, gdzie czekała na niego partnerka wysiadująca jaja. Bociany przywitały się klekotem. Bociuś zajął się oczywiście toaletą piór :)

Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 11 maja 2013, 16:56

Bardzo lubię przyglądać się boćkom "na żywo". Na poniższych trzech zdjęciach przedstwiłam gniazdo w Górkach Pęcłwskich. Tutaj trafiłam na moment jak do gniazda z siedząca bocianicą dolatuje samiec niosący w dziobie gałązki. Samiczka go wita głośnym klekotem :)

Z kolei kolejne fotki przedstawiają bociana z Piątku i moment sprzątania gniazda. Najlepiej to widać na środkowym zdjęciu :)

Bociany widoczne na zdjęciach zaobserwowałam w kwietniu zeszłego roku. Był to czas kiedy boćki wysiadywały jaja.
Awatar użytkownika
Kisia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Bociany w naszym obiektywie