Bociany w obiektywie Kisi

Re: Bociany w obiektywie Kisi

Postautor: Kisia » 31 maja 2013, 7:39

Podczas tej samej wycieczki w pewnym momencie, w oddali zobaczyłam gniazdo zbudowane na drzewie.
Wyglądało z daleka jak jakiś podnośnik a znajdowało się w Wąkszewie.
Gdy tam podjechałam na miejscu zastalam parę bocianów. Jeden z nich siedział a drugi stał. Za chwilę bociuś stojący odleciał na żerowisko :)

...Obrazek Obrazek Obrazek

We wsi Bronno zastałam na gnieździe siedzącego boćka. Lokum bocianów usytuowane jest na słupie. Z informacji zdobytych na miejscu wiem, że zamieszkuje tu para. Drugi ptak akurat nieobecny był zapewne na posiłku.
W niedalekiej odległości od tego miejsca(około 200m) jest gniazdo na drzewie(zdj. ostatnie). Jest ono niewidoczne dla wspomnianych bocianów a mimo to nie pozwoliły się tutaj zagnieździć innej parze. Były walki o gniazdo.
Na tym gnieździe w minionych latach wychowały się młode bocki :)

cdn.......................................................................................................................Obrazek
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 31 maja 2013, 21:02

Kolejne gniazdo bocianie wypatrzyłam w Wólce, w gminie Wartkowice. Znajdowało się ono na drzewie.
Zastałam w nim bociana, który dopiero niedawno przyleciał tutaj i nie ma lęgu.
Historia gniazda jest ciekawa. Najpierw bociany miały gniazdo na całkiem innym drzewie. Było ono co roku zamieszkale i wiele bocianków się w nim wylęgło. Jednak podczas burzy w drzewo uderzył piorun i przepołowił je na połowę. Gdy ptaki w następnym roku powróciły, zaczęły budować nowe mieszkanko na dachu domu.
Właściciel posesji obok wpadł na pomysł jak tu pomóc boćkom. Przystosował drzewo na swoim podwórku tak, aby można było założyć tam gniazdo. I na nim właśnie zobaczyłam boćka :)

Gdy odchodziłam spod gniazda ujrzałam w oddali kolejne zbudowane na słupie(zdj. pierwsze poniżej). Siedział w nim bocian. Stało się tutaj nieszczęście. Bociek został sam gdyż jego towarzysz zginął na drutach :?
Następne gniazdo spotkałam we wsi Przekora. Było zasiedlone, spotkalam w nim akurat jednego bociana(zd.2, 3).

Przejeżdżałam następnie przez wieś Złotniki i zauważyłam tutaj dwa niezasiedlone gniazda. Trzecie w kolejności było zamieszkałe przez parę bocianów. Zjawiłam sie tutaj w momencie jak jeden z boćków zajmował się maluszkami :)

cdn.......................................................................................................................Obrazek
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 02 cze 2013, 20:37

Mieszkańcy wsi Parzęcice pod Aleksandrowem Ł. mogą się także poszczycić bocianim gniazdem. A jest ono w moim mniemaniu niesamowite. Dlaczego takie jest...bo wcale go nie widać :)
Gdybym przejeżdżała tędy zimą, widziałabym je doskonale, gdyż drzewa wtedy nie mają liści. Ale teraz miałam po prostu szczęście, że je spostrzegłam.
Drzewo, na którym się znajduje jest bardzo wysokie i rozłożyste. Żeby zobaczyć w nim boćka musiałam podejść bardzo blisko i patrzeć wysoko w górę. Obeszłam je z dostępnych stron i zamaskowanemu bociusiowi zrobiłam fotki. Bociek ma dostęp do gniazda z góry i trochę z boku a obok rosną inne drzewa. Chyba mu tutaj dobrze skoro ma młode :)

Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 13 cze 2013, 21:24

Kilka razy w miesiącu przejeżdżam koło niektórych bocianich gniazd. Dwa tygodnie temu zaobserwowałam, że na każdym z nich był bociek i siedział na gnieździe. Padało wtedy i dorosłe ptaki chroniły dzieci przed deszczem.
Dzisiaj miałam okazję sprawdzić czy głowki malutkich kiwaczków są już widoczne.
Pierwsze mijane gniazdo było w Rogóźnie. Stał na nim bocian pochylony nad dołkiem lęgowym. Gdy podeszłam bliżej
z aparatem, ten zaczął mi się przyglądać :) Jeżeli pisklaki są w tym gnieździe, to jeszcze bardzo malutkie i z dołu
ich nie widać(zdj.1,2). Smutno mi się zrobiło jak w kolejnej miejscowości - Giecznie nie zobaczyłam żadnego bociana.
A pamiętam jak wysiadywały jaja...Co roku były tu lęgi :(
Za to w Krzyszkowicach, gdzie w ubiegłym roku gniazdo było puste zastałam rodzica z maluchami(zdj.3-6).
Bardzo się ucieszyłam, bowiem bałam się o ich los. Niedawno tutaj i w położonym obok Piątku była powódź.
Na szczęście woda już opadła.

Dojechałam do Piątku i ponownie ogarnęła mnie radość na widok dorosłego boćka z maluszkami(zdj.7-11).Te miały otwarte dziobki, bo dzisiaj było gorąco. Są chyba tutaj trzy bocianki, ale o tym może przekonam się przy następnej wizycie :)

.........................Obrazek Obrazek
cdn.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 14 cze 2013, 15:56

W niedalekiej odległości od Górek Pęcławskich gdzie miałam nadzieję zastać bociany, zobaczyłam na polu traktor a za nim oczywiście boćka. Niestety duży ruch na drodze uniemożliwił mi zrobienie zdjęcia. Podejrzewam, że bocian ten szukał pożywienia dla młodych pisklaczków, które zastałam na gnieździe w w/w miejscowości. Mnie się udało dojrzeć dwa maluszki, ale podobno są trzy. Do śledzenia życia bocianiej pary mieszkańcy wsi często używają lornetki :)

W kolejnym gnieździe w Młogoszynie czekała mnie miła niespodzianka. Zastałam tutaj dużą bocianią rodzinę.
Dorosły bocian opiekował się czterem pisklętami. Stał na gnieździe zasłaniając maluchy przed nadmiarem słońca. Bocianki chłodziły się otwierając dziobki :)

cdn.
Awatar użytkownika
Kisia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Bociany w naszym obiektywie