Bociany w obiektywie Kisi

Re: Bociany w obiektywie Kisi

Postautor: Kisia » 15 maja 2013, 17:13

W dniu wczorajszym miałam okazję oglądąć boćki "na żywo". Ponownie jechałam w kierunku Piątku.
Na gnieździe w Rogóźnie zastałam jednego bociana, który akurat wysiadywał jaja. Był to bociek z pary, która 21 kwietnia wyczyniała podniebne akrobacje. Bociankowi towarzyszyła jaskółka :)

...Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejne gniazdo znajdowało się w Gieczne. Przebywał w nim akurat jeden bocian.
Gdy docierałam do Krzyszkowic w pewnej odległości na łące zobaczyłam żerujących sześć bocianów. Jednak nie mogłam się tutaj zatrzymać i zrobić zdjęcia. Na gnieździe w Krzyszkowicach siedział na jajeczkach jeden bociek. Domysliłam się, że drugi akurat nieobecny był jednym z bocianów z mijanej łąki.
Piątkowskie bociany jak to już mają w zwyczaju przywitały mnie razem na gnieździe.

W Górkach Pęcławskich jeden z boćków siedział na gnieździe, drugi zaś myszkował na bagnach. Dzielił mnie od niego pewien dystans.

Kolejną mijaną wsią był Młogoszyn. Tym razem zastałam tutaj tylko jednego bociana, który akurat robił porządki w dołku lęgowym. Drugi był na żerowisku.

To nie koniec gniazd na dzisiaj. Widziałam jeszcze jedno, ale opowiem o nim w kolejnym poście :)
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 15 maja 2013, 17:28

Zbliżał się wieczór, kiedy postanowiłam zjechać z głównej drogi i obejrzeć jeszcze jedno gniazdo widoczne w oddali. Boćki wybrały sobie wieś Włostowice na swój dom. Tutejsze gniazdo usytuowane jest na wysokim starym drzewie.
Z daleka widziałam na gnieździe dwa boćki, jednak gdy dojechałam na miejsce został tylko jeden.
Miałam okazję zrobić fotki na tle zachodzącego słońca, co mnie bardzo ucieszyło :)

.........................Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 19 maja 2013, 11:46

.............................................ODWIEDZINY U BOCIANÓW W WARSZAWIE

Miałam okazję być wczoraj pod monitorowanym gniazdem bocianów na ulicy Kobiałka w Warszawie - Białołęce.
Bociany tu gniazdujące mają ciszę i spokój. W okolicy są łąki, przepływa kanał Zegrzyński i mała rzeczka. Jest to dzielnica, w której dominuje zieleń.
Przez cały czas mojego pobytu na gnieździe przebywał jeden bociek, który oczywiście wysiadywał jaja. Bardzo długo się nie podnosił, widziałam więc tylko jego głowę, czasami i jej nie było widać.
Moja cierpliwość się opłaciła. W pewnym momencie bocian wstał i zajął się dołkiem lęgowym. Zajęło mu to około 5 minut. Następnie wznowił wysiadywanie.
Zauważyłam, że tutejsze bociany dają sobie zmiany rzadziej niż np. w Tomaszowie Bolesławieckim.
Blisko gniazda zajętego przez boćki jest jeszcze jedno(zdj.ostatnie). Myślę, że jest to gniazdo letnie naszej pary.
Parę kilometrów dalej natchnęłam się na kolejne gniazdo, ale niestety było puste :)

Awatar użytkownika
Kisia

Re: Re: Bociany w obiektywie Kisi

Postautor: Kisia » 23 maja 2013, 19:44

Po miesiącu stanęłam dzisiaj pod gniazdem w Łodzi - Chocianowicach. Oczyma wyobraźni widziałam boćki karmiące małe. Rzeczywistość okazała się inna. Zastałam jednego bociana wysiadującego, drugi był niestety akurat wtedy na żerowisku. Poniewaź dziś było zimno, bociuś nie podniósł się, bał się widocznie o oziębienie jaj.
Z gniazda czasami wystawał kawałek jego głowy, tyle mi dzisiaj pokazał.
Mam nadzieję, że kolejnym razem szczęście mi dopisze :)

Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 31 maja 2013, 7:31

Przejeżdżałam przez miejscowość Kowalewice. Zastałam tutaj dwa gniazda bocianie, oba były puste(zdj.1, 2).
Kolejne gniazda, które udało mi się zobaczyć były w Solcy Małej(zdj.3) i Mniszkach(zdj.4). Tutaj także nie
spotkałam bocianów.
Na boćki trafiłam w Zdunach(zdj.5-8). Bocian stojący na gnieździe opiekował się albo jajami, albo pisklakami.
W tej wsi parę kilometrów dalej na drzewie także było gniazdo, ale bocianów w nim nie widziałam.(zdj.9)

cdn.......................................................................................................................Obrazek
Awatar użytkownika
Kisia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Bociany w naszym obiektywie