Bociany w obiektywie Kisi

Re: Bociany w obiektywie Kisi

Postautor: Kisia » 02 sty 2017, 10:52

.
.....................Z wizytą w azylu bocianim w Krutyni na Mazurach

Do Ośrodka Okresowej Rehabilitacji Bocianów w Krutyni trafiłam przypadkiem
a zaprowadził mnie do niego lądujący bocian. Udałam się w tamtym kierunku. Nagle zobaczyłam puste gniazdo
a trochę dalej w zaułku bociany i ich młodych opiekunów. Stanęłam jak urzeczona :P

..........
Obrazek

Zupełnie nie spodziewałam się zobaczyć tutaj gromadki boćków. Trafiłam akurat na karmienie i mogłam się mu przyglądać z bardzo bliska. Przemili pracownicy azylu, którzy zajmowali się tymi ptakami, z wielkim przejęciem opowiadali mi o ośrodku i jego mieszkańcach. Ile czułości było w tych słowach...tutaj się po prostu bociany kocha i wkłada w ich ratowanie wiele serca :)

..........Obrazek

Ośrodek ten powstał już w 2001 roku. Przywożone są tu poszkodowane bociany z województwa a nawet
z poza niego. Są to ptaki z urazami i takie, które wypadły z gniazda. Trudniejsze kontuzje leczone są jednak
w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji. Co roku trafia tutaj około 50 bocianów. Do 20 sierpnia 2015 zdążyło odlecieć 20 tegorocznych boćków, którym uratowano w Krutyni życie. W chwili kiedy tam byłam, część ptaków odleciała już na południe, inne przebywały na naturalnych żerowiskach, jednak przyzwyczajone do godzin karmień w azylu, zlatywały na rybki do darmowej "stołówki". Niektóre bociany jednak nie
są w stanie odlecieć na zimowiska i spędzają w ośrodku czas do wiosny. Są wtedy obrączkowane i wypuszczane na wolność.
Wizyta w tym miejscu była dla mnie czymś niezwykłym. Mogłam oglądać bociany z bardzo bliska i przebywać
z ludźmi, którzy tak samo jak ja kochają te piękne ptaki. Część wiedzy o ośrodku zaczerpnęłam z otrzymanego Biuletynu Informacyjnego Mazurskiego Parku Krajobrazowego :)

...Obrazek Obrazek Obrazek

Post archiwalny przeniesiony z tematu "Wśród bocianów" z dnia 03.09.2015.
.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 02 sty 2017, 11:33

.

..........Z wizytą w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach

Postanowiłam w sierpniu odwiedzić safari w Kadzidłowie mające od niedawna status ZOO. Ratowane są tutaj m.in. bociany i miałam nadzieję jakieś zobaczyć.

..........Obrazek

Główną atrakcją tego miejsca są różne ssaki, głównie jeleniowate jak np. piękne daniele, łosie, wilki, osiołki itp. Przebywają w tym miejscu także większe ptaki.

..........Obrazek

Po wejściu na teren wypatrywałam bocianów i miałam możliwość obserwacji boćka na gnieździe. Nie wiem czy młody bocian tutaj się wykluł, czy udzielono mu pomocy. W każdym razie podczas mego pobytu cały czas był na gnieździe i z niego nie wyleciał.

W innej części ZOO zobaczyłam leżące obok siebie dwa rehabilitowane młode bocianki.

..........Obrazek

Jeden był bocianem białym a drugi czarnym.

.........................Obrazek Obrazek

Znajduje się tutaj również specjalne miejsce do rehabilitacji bocianich maluchów. W czasie mego pobytu odratowane bociany już latały i były poza terenem safari. Miały powrócić przed wieczorem na karmienie :)

Post archiwalny przeniesiony z tematu "Wśród bocianów" z dnia 10.09.2015.
.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 02 sty 2017, 11:51

.
.......Z wizytą w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie na Mazurach cd.

..........
Obrazek

W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oprócz bocianów białych można zobaczyć także bociany czarne. Trafiają tutaj poszkodowane bociany
i część z nich wraca do natury, jednak nie wszystkim się udaje.
Oprócz chorego bocianka czarnego z poprzedniego postu, zastałam tutaj dwie pary dorosłych bocianów przebywających w oddzielnych wolierach. Przyznam się, że nie wiem czy one kiedykolwiek odlecą.

..........Obrazek

Był także młody bocian czarny, który wychował się tutaj. Przyniesiono go do Kadzidłowa, gdyż podobno wypadł z gniazda. Bociek wyglądał wspaniale, już latał i niebawem mógł udać się do Afryki.

..........Obrazek

W Kadzidłowie z powodzeniem rozmnażają się bociany czarne. Już dwa lata temu znalazłam o tym informację. W tym roku także był udany lęg, wykluły się trzy pisklaki. Można przeczytać o tym tutaj. Ostatni tekst jest trochę humorystyczny, ale najważniejsze, że bociany czarne, które tak trudno rozmnażają się w niewoli, w tym miejscu to robią :)

Post archiwalny przeniesiony z tematu "Wśród bocianów" z dnia 17.09.2015.
.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 25 mar 2017, 20:17

.
.....................................................Rok 2017

..........................................................................................Obrazek
.
Awatar użytkownika
Kisia

Postautor: Kisia » 30 mar 2017, 20:02

.
..................................................Bociany z Tadzina

Dzisiaj wybrałam się na krótką wycieczkę poza miasto w celu odwiedzenia kilku niedalekich gniazd
bocianów. Z wielką radością i łezką w oku obserwowałam parę tych ptaków w podłódzkim Tadzinie.
Widziałam mi.in. kopulację bocianiej pary. Do tego gniazda bociany powracają wcześniej.
Były to pierwsze boćki spotkane w tym sezonie"na żywo"
:D

..........Obrazek

...................................................Kalinko - bociany

Spotkałam jeszcze jednego bociana w Kalinku. Bociek stał na gnieździe i pielęgnował pióra.
Po niedługim czasie odleciał. Mógł to być przelotny bocian. Byłam bardzo szczęśliwa, jednak to
uczucie pękło jak bańka mydlana, gdy w Karpinie zamiast gniazda na drzewie zobaczyłam tylko pień.
Co się tam wydarzyło...nie wiem
:(

..........Obrazek
.
Awatar użytkownika
Kisia

PoprzedniaNastępna

Wróć do Bociany w naszym obiektywie